Новітні дослідницькі лабораторії в «фіз-хімі» | Цікаві факти від директора наукового інституту

   Сучасний науково-дослідний інститут з новим обладнанням та професійним персоналом «причаївся» на території фізико-хімічного корпусу. Майже кожен студент знає всі кафедри цієї знайомої ще з першого курсу будівлі. Та мало кому відомо, що з 2015 року тут активно працює Науково-дослідний інститут експериментальної та клінічної медицини.
   Щоб зрозуміти всі ососбливості роботи цієї таємничої на перший погляд структури та поділитися цією інформацією зі студентами, активісти Профкому НМУ – Ярослав Янковський (В.о. голови інформаційної комісії) та Христина Копцюх (Голова профбюро медичного факультету №2) відвідали науково-дослідний інститут. Вони поспілкувалися у формі інтерв’ю з директором інституту – доктором медичних наук, професором Натрус Ларисою Валентинівною.

     1. Які завдання лежать перед Науково-дослідним інститутом експериментальної та клінічної медицини?
   «Передусім – це наукова діяльність, яка є обов’язковою і невід’ємною частиною роботи викладача НМУ. Наукові теми нам замовляє МОЗ України, від нього ми отримуємо фінансування. Ми плануємо цю роботу, виконуємо та звітуємо перед міністерством. Виконання державних науково-дослідних робіт – наше головне завдання. Сьогодні ми виконуємо 4 наукові теми, плануємо ще 2. Це переважно фундаментальні роботи, які потребують проведення експерименту на тваринах (частіше над щурами нашого віваріуму) та моделювання певних умов. Зараз ми працюємо з моделлю цукрового діабету 1 типу та щурами зі спадковою артеріальною гіпертензією. Використовуємо можливості лабораторної техніки, зокрема електронного мікроскопу. Також ми співпрацюємо з клінічними кафедрами, які надають нам матеріали (кров чи іншу біологічну рідину пацієнтів). За їх бажанням, ми розробляємо авторські методики дослідження, допомагаємо запатентувати»

     2. Яка кількість працівників задіяна у роботі науково-дослідного інституту? Які вимоги до них?
   «Наш колектив - 20 співробітників, які працюють у трьох лабораторіях. Працівники повинні перш за все мати тягу до досліджень. Ними можуть бути як лікарі, так і науковці з немедичною освітою (біологи, хіміки, інженери). Багато молодих вчених виконують тут фрагменти своїх дисертацій»

     3. Матеріально-технічна база дозволяє проводити серйозні експерименти?
   «Так, ми були суттєво модернізовані два роки тому, під час реорганізації Інституту проблем патології та Інституту імунології та алергології у Науково-дослідний інститут експериментальної та клінічної медицини. Деяке обладнання дісталося нам у «спадок», як-ось лабораторія патоморфології, електронний мікроскоп та газовий хроматограф. А дещо створили вже безпосередньо після реорганізації та активно його розвиваємо. Ми працюємо з квітня 2015 року, вважаю, що багато встигли в науковій сфері і в організаційній. У нашому складі діють: Лабораторія експериментальних досліджень, лабораторія клінічної лабораторної діагностики та Лабораторія імунології та молекулярної біології. Дуже вдячна за ремонт, бо коли 2 роки тому приїхала в Київ на запрошення ректора НМУ Катерини Миколаївни Амосової, тут було дуже скрутно. Але швидко це приміщення відремонтували та обладнали, що нас усіх приємно здивувало»

     4. Якими науковими досягненнями пишаєтеся найбільше?
   «У складі НДІ ЕКМ є нова, сучасно обладнана лабораторія молекулярно-генетичних досліджень. Де опанована методика виявлення в геномі пацієнтів поліморфізмів (заміни в ланцюгу ДНК однієї амінокислоти на іншу) які асоційовані з розвитком чи перебігом тієї чи іншої хвороби. Зазвичай пацієнтів всебічно обстежують в клініці, до нас надходить їх біологічний матеріал. Сьогодні ми виявляємо 10 поліморфізмів, які асоційовані із артеріальною гіпертензією і виявляємо їх у хворих з хронічною серцевою недостатністю. Також працюємо з хірургами-стоматологами, виявляємо 16 поліморфізмів, які асоційовані із перебігом остеопорозу, у геномі їх пацієнтів. Це основа прогресивного в світі методу персоніфікованої медицини, тобто підбору ліків та схем лікування пацієнта з урахуванням його генотипу. Також ми розробляємо нову в Україні методику регуляції експресії генів молекулами мікро-РНК. Я очікую серйозних результатів у цьому напрямку. Сьогодні ми без перебільшення працюємо на найсучаснішому рівні розвитку медицини»

     5. Студенти беруть участь у діяльності інституту? Яким чином?
   «Так, студенти співпрацюють з нами в двох напрямах: безпосередньо беруть участь в експерименті, зазвичай це члени студентського наукового товариства, хто виконує фрагменти своїх наукових робіт. Поряд з цим ми організували елективний курс «Клінічна біохімія та лабораторна діагностика» для студентів 6 і 5 курсів, під час якого вони можуть познайомитися з нашою роботою. Студенти виконують досліди на геманалізаторі, біохімічних аналізаторах, знайомляться з організацією лабораторії. Під час практичних занять  вони досліджують власну кров. Це підвищує їх увагу і мотивацію. Для майбутніх лікарів це важливо, тому що кожен з них при обстеженні і лікуванні пацієнтів буде звертатися за допомогою до працівників лабораторій. Наші двері завжди відчинені для студентів»

     6. Чи є фінансова можливість підтримувати студентські наукові дослідження?
   «Така можливість у нас досить обмежена, оскільки наукові дослідження майже не фінансуються взагалі, всі кошти надходять з МОЗ у вигляді зарплат працівникам. Все, що може робити ректорат  НМУ – забезпечувати нас реагентами для навчання студентів. І цей мінімум дає можливість прийти невеликій групі студентів та виконати певні завдання. Для наукових цілей цього замало. Реагенти для виконання серйозних дослідів досить дорогі, тому, на жаль, ми не можемо забезпечити ними. Але намагаємося мінімізувати витрати молодих науковців, все для них робимо безкоштовно. У студентів НМУ є можливість виграти грант, тоді університет надає необхідні для дослідів кошти за які можна придбати потрібні матеріали. Ректорат нам всіляко допомагає, хоча ці дії дуже обмежені юридично»

     7. Які перспективи розвитку Науково-дослідного інституту експериментальної та клінічної медицини у майбутньому?
   «Під кінець року у нас завжди «похмурий» настрій, бо фінансування закінчується, всі працівники ідуть у відпустку за свій рахунок. Наступного року, коли вже буде затверджений бюджет країни,  будуть визначені об’єми фінансування  ми зможемо робити новий подих та рухатися далі. Наша команда – оптимісти, і ми прагнемо розвитку. Я покладаю надію на генетичні дослідження, на те, що ми отримаємо цікаві дані і наші результати будуть опубліковані за кордоном. Це дасть нам поштовх до нових відкриттів. Сподіваюся, що інші лабораторії також будуть працювати. Надіюся, що зможемо надалі навчати студентів. Також хотілося, щоб ми мали змогу самофінансуватися. Ми отримали ліцензію МОЗ, яка надає нам можливість надавати діагностичні послуги як повноцінна лабораторія зі всіма вимогами для цього. На жаль, знову ж таки існують юридичні перешкоди, які нас у цьому гальмують. Я з оптимізмом дивлюся в майбутнє, ми переживали ще скрутніші часи. Вдячна адміністрації НМУ, яка нас дуже підтримує. Якби не деякі бюрократичні нюанси, допомога нам була би більшою. Все ж таки ми впевнені в успіху»

   Не такі й секретні ці лабораторії, чи не так? Приємно знати, шо на території твого університету  -  цілий дослідний центр міжнародного рівня. Тому, юні науковці, не гайте часу та користуйтеся потенціалом Науково-дослідний інститут експериментальної та клінічної медицини.

 

Ярослав Янковський

Коментарі