Чому масло ромашки синього кольору: основні причини та способи отримання

Олія ромашки завжди асоціюється з яскравим, золотистим кольором, нагадуючи про теплі літні дні та спокій. Однак, на ринку з'явилося нове явище – олія ромашки із синім відтінком. Питання неодмінно виникає: чому масло ромашки може бути синім?

Причиною синього кольору олії ромашки є процедура екстракції синьої олії обліпихи. Обліпиха, яка росте в суворих умовах Північної Європи та Сибіру, ​​має яскравий помаранчевий колір. Однак, коли з неї одержують олію, виникає цікавий ефект. Рослина обліпихи в процесі екстракції взаємодіє з хімічними речовинами в олії ромашки, що робить її синім.

Синя олія ромашки, крім свого яскравого кольору, має також свої популярні переваги. Воно має більш м'який аромат і ніжнішу текстуру в порівнянні з традиційним маслом ромашки. Крім того, синя олія ромашки містить більше активних речовин, таких як камазулен, який має протизапальні властивості та сприяє загоєнню шкіри.

Чому олія ромашки синього кольору
ПричинаПояснення
Вбудовані пігментиОлія ромашки містить у собі природні пігменти, що відповідають за його колір. Один з таких пігментів – азулен, який має синій відтінок.
Варіант сорту ромашкиІснують різні сорти ромашки, і деякі з них можуть мати блакитне забарвлення. Олія, отримана з ромашки із синіми квітками, матиме відповідний колір.
Окислення компонентівПри обробці квіток ромашки для отримання олії відбувається окислення деяких його компонентів.Це може впливати на колір масла і надавати йому синє або блакитне забарвлення.
Додаткова обробкаУ деяких випадках, для отримання олії ромашки із синім кольором, використовуються спеціальні методи або добавки, які надають йому синє забарвлення.

Блакитне забарвлення обумовлене саме наявністю хамазулену (2 – 12%). Хамазулен – один із основних компонентів ефірної олії ромашки лікарської. Це речовина глибоко-синього кольору, яка у вільному вигляді в рослині не міститься.

Чому олія ромашки синя?

Ефірна олія ромашки блакитна має темно-синій колір. через хамазулен. Хамазулен відсутня у свіжих кольорах і утворюється лише у процесі дистиляції! Аромат теж дуже різний, у римської – солодший, насичений, у блакитної – трав'янистіший.

Який колір у олії ромашки?

1) Ромашкова олія зі звичайної ромашки, темно-блакитного кольору, дає блакитний розчин зі спиртом, при звичайній температурі напіврідко, при -6 ° C застигає; питома вага 0,920-0,940 (20 ° C).

Чим пахне ефірна олія ромашки?

Ефірне масло марокканської ромашки – це жовтувата рухлива рідина зі свіжим трав'яно-ароматичним, трохи камфорним запахом, що в базових нотах набуває дуже приємного солодкуватого бальзамічного нюансу, що нагадує амбру з характерним анімальним нюансом, близьким до костуса.

Для чого можна використовувати олію ромашки?

Ромашкова олія виявляє антисептична, бактерицидна, мікосептична, протизапальна, ранозагоювальна, протиалергічна та болезаспокійлива дія. У сучасній офіційній медицині олію широко використовують у дерматології та косметиці.