Що означає високосний рік і як він визначається

Високосний рік – це особливий рік, який має один додатковий день. Зазвичай рік складається із 365 днів, але високосний рік триває 366 днів. Цей додатковий день додається у лютому, саме тому цей місяць стає довшим на один день.

Прийнято робити високосний рік кожен чотири роки. Це пов'язано з тим, що повна орбіта Землі навколо Сонця становить близько 365 днів та 6 годин. Таким чином, з кожним роком відбувається невелике накопичення цих 6 годин. І коли накопичиться цілі 24 години, це означає наступ високосного року.

Навіщо вводити високосний рік? Відповідь проста – щоб "синхронізувати" календар з річними тимчасовими циклами. Якби не було високосних років, то поступово дата приходу весняного рівнодення з кожним роком зміщувалась на один день тому, і через кілька десятиліть ми б відзначали весну в грудні.

РікВисокосний рікПояснення
1900Ні1900 року не є високосним роком, тому що він не ділиться на 4 без залишку.
2000Так2000 є високосним роком, тому що він ділиться на 4 без залишку.
2004Так2004 є високосним роком, тому що він ділиться на 4 без залишку.
2100Ні2100 не є високосним роком, тому що він ділиться на 4 без залишку, але ділиться на 100 із залишком.
2400Так2400 є високосним роком, тому що він ділиться на 4 без залишку, а також на 100 без залишку.

Високо́сний рік (від лат. bis sextus — «другий шостий») календарний рік, що містить у сонячних календарях додатковий день, у місячно-сонячних календарях — додатковий місяць для синхронізації з астрономічним або сезонним роком. Рік, який не є високосним, називається невисокосним роком.

У чому сенс високосного року?

У григоріанському календарі звичайний рік складається із 365 днів. Оскільки фактична тривалість зоряного року (період звернення Землі навколо Сонця) становить 365.2425 днів, «високосний рік» у 366 днів використовується один раз кожні чотири роки. для усунення помилки, спричиненої трьома звичайними (але короткими) роками.

Чому у високосний рік вважається поганим?

На Русі високосний рік пов'язували зі Святим Касьяном, який, за однією з легенд, з'являвся саме 29 лютого – з цього часу і починалася низка нещасть: худоба дохла, техніка ламалася, продукти псувалися, люди голодували, хворіли та вмирали. Ті, хто вижив, у всьому звинувачували Касьяна.

Хто і для чого запровадив високосний рік?

Гай Юлій Цезар 1 січня 45 року узвичаїв календар, який отримав назву «юліанський». Рік у ньому тривав 365,25 діб. Щороку добу зміщувалися на шість годин. Для того, щоб усунути похибку, вирішили раз на чотири роки додавати один день, таким чином, і ввели термін «високосний рік».

Що не варто робити у високосний рік?

Заборони у високосний рік

  • купувати житло;
  • знаходити нову роботу;
  • вінчатися, одружуватися;
  • розлучатися (нібито минуле подружжя не будуть щасливими у нових відносинах);
  • розпочинати бізнес;
  • планувати дитину, народжувати;
  • подорожувати;
  • хрестити дітей.