Чим годували немовлят коли не було сумішей

Чим годували немовлят, коли не було суміші?

Простим та поширеним способом було годування з ложечки коров'ячим/козячим молоком (а де-не-де дітей навіть змушували пити молоко прямо з соска тварини!). Коров'ячі роги, глиняні та дерев'яні судини також використовувалися як пристосування для годування немовлят.

Яка дитяча суміш нагадує грудне молоко?

Адаптована суміш на козячому молоці розроблена так, що за харчовою цінністю та білковою структурою схожа з материнським молоком. А це визначає одну, але незаперечну перевагу: її легше засвоювати та перетравлювати.

Чим замінити грудне молоко при народженні?

Якщо дитину відлучають від грудей до того, як їй виповниться рік, замість грудного молока можна годувати її адаптованою дитячою сумішшю. Якщо дитину перестають годувати грудьми у віці одного року або старше, замість дитячої суміші їй можна давати молочні продукти, призначені для дитячого харчування.

Розвінчання 14 міфів про грудне вигодовування

 25 червня 2015 року мати годує грудьми свою дитину на зборах Групи підтримки грудного вигодовування в Центрі здоров'я в Біловарі, Хорватія.

Немовлята народжуються з рефлексом пошуку материнських грудей. Тим не менш, багатьом матерям необхідна практична допомога в розміщенні дитини для грудного вигодовування та забезпеченні його правильного прикладання до грудей. Грудне вигодовування вимагає часу та навички як у матерів, так і у немовлят. Крім того, воно є тривалим процесом, тому матерям необхідні місце для його здійснення та підтримка як удома, так і на роботі.

2. Міф? Зазвичай грудне вигодовування завдає біль – роздратування сосків уникнути неможливо.

Багато матері відчувають дискомфорт у перші кілька днів після пологів, коли навчаються годувати дитину грудьми. Однак за наявності належної підтримки у розміщенні дитини для грудного вигодовування та забезпеченні її правильного прикладання до грудей подразнення сосків можна уникнути. Якщо мати стикається з проблемами в області грудного вигодовування, такими як роздратування сосків, підтримка консультанта з питань лактації або іншого кваліфікованого фахівця може допомогти їй подолати труднощі, що виникли.

3. Міф? Перед годуванням грудьми необхідно вимити соски.

У миття сосків перед годуванням грудьми не потрібно. При народженні немовлята вже добре знайомі із запахами своїх матерів та звуками, які вони видають. Соски виробляють речовину, запах якої відчуває дитина і містить «хороші бактерії», що допомагають сформувати у немовлят здорову імунну систему на все життя.

 Мати годує грудьми свою дитину в Центрі сімейної медицини № 1 міста Ош, Киргизстан.

Чи знаєте ви, що грудне вигодовування захищає вашу дитину від вушних інфекцій, діареї, пневмонії та інших дитячих хвороб?

4. Міф? Новонародженого необхідно відокремити від матері, щоб дати їй відпочити.

Лікарі, медсестри та акушерки часто заохочують практику встановлення контакту «шкіра до шкіри», також відому як метод кенгуру, відразу після пологів. Встановлення безпосереднього контакту з немовлям, при якому його шкіра стикається з вашою, є дуже важливою практикою, яка допомагає немовляті знайти та взяти груди. Вчинення відповідних дій протягом години після пологів та їх часте повторення надалі допоможе встановленню грудного вигодовування. Якщо мати не може зробити це, на допомогу може прийти її партнер або інший член сім'ї.

5.Міф? У період грудного вигодовування необхідно харчуватися лише простою їжею.

Як і всі інші люди, які годують матері повинні дотримуватися збалансованої дієти. Загалом змінювати звичний раціон не потрібно. Харчові переваги матерів впливають на немовлят, починаючи з періоду перебування в материнській утробі. Якщо мати відчуває, що дитина реагує на конкретний продукт, який вона їсть, найкраще проконсультуватися з фахівцем.

6. Міф? Фізичні вправи вплинуть смак молока.

Фізичні вправи корисні, в тому числі для матерів-годувальниць. Ніщо не свідчить про те, що вони впливають смак молока.

7. Міф? Ви не зможете годувати дитину грудьми, якщо не почнете робити це одразу.

Почати грудне вигодовування легше, якщо ви зробите це першу годину після пологів, оскільки в цей період рефлекси дитини дуже сильні. Немовлята готові вчитися харчуватися грудним молоком. Якщо ви не приклали дитину до грудей відразу ж після пологів, зробіть це якнайшвидше з урахуванням ситуації, що склалася. Якщо вам потрібна допомога в цій галузі, зверніться до кваліфікованого консультанта з питань лактації або іншого фахівця, який має належну підготовку. Часті контакти «шкіра до шкіри» та прикладання дитини до грудей допоможуть розпочати грудне вигодовування.

Чи знаєте ви, що грудне вигодовування захищає матір від діабету, раку молочної залози та яєчників, серцево-судинних захворювань та післяпологової депресії?

 Мати годує свою дитину грудьми, а батько та старший син підтримують їх

Чи знаєте ви, що грудне вигодовування захищає матір від діабету, раку молочної залози та яєчників, серцево-судинних захворювань та післяпологової депресії?

8. Міф? Грудне вигодовування повністю виключає можливість використання молочної суміші

Матері можуть ухвалити рішення про використання молочної суміші у певних випадках і при цьому продовжувати грудне вигодовування. Важливо шукати об'єктивну інформацію про молочну суміш та інші продукти, що замінюють грудне молоко. Для того щоб виробництво грудного молока не припинилося, продовжуйте якнайчастіше пропонувати дитині груди. Матерям може бути корисно поговорити з консультантом з питань лактації або іншим кваліфікованим фахівцем, який допоможе їм скласти найбільш підходящий план продовження грудного вигодовування.

9. Міф? Багато матерів не в змозі виробляти достатньо молока.

Майже всі матері виробляють необхідну кількість молока для немовлят. Вироблення грудного молока визначається правильністю прикладання дитини до грудей, частотою грудного вигодовування та тим, наскільки добре дитина висмоктує молоко при кожній годівлі. Грудне вигодовування не є справою лише жінки, і матерям необхідна підтримка, така як постійні консультації з питань лактації з боку медичних працівників, допомога вдома та підтримання здорового способу життя за рахунок повноцінного харчування та вживання належної кількості рідини.

10. Міф? Не можна годувати дитину грудьми, якщо ви захворіли.

Все залежить від виду захворювання, але зазвичай матері можуть продовжувати грудне вигодовування у період хвороби. Ви повинні переконатися у правильності лікування, а також відпочивати, добре харчуватися та вживати достатню кількість рідини. У багатьох випадках антитіла, що виробляються вашим організмом для боротьби з хворобою, передаються дитині, створюючи її власну систему захисту.

11.Міф? У період грудного вигодовування не можна приймати жодних ліків.

Важливо повідомити свого лікаря, що ви годуєте дитину грудьми, і читати інструкції до будь-яких лікарських препаратів, які ви купуєте без рецепта. Може виникнути потреба у прийомі ліків у певний час або у певному дозуванні або заміні препарату. Поряд із цим слід повідомити лікаря дитини про всі ліки, які ви приймаєте.

 25 червня 2015 р. мати годує грудьми свою дитину на зборах групи підтримки грудного вигодовування у Центрі здоров'я у Біловарі, Хорватія.

Чи знаєте ви, що «перше молоко», чи молозиво, багате на антитіла і зміцнює імунітет новонароджених, власна імунна система яких ще розвивається?

12. Міф? Діти, які перебували на грудному вигодовуванні, надто прив'язані до матері.

Усі діти різні. Одні надто прив'язані до матері, інші — ні, і це залежить від цього, як їх годують. Грудне вигодовування не тільки забезпечує краще харчування для немовлят, але і має велике значення для їх мозку, що розвивається. Дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні, довго тримають на руках, у зв'язку з чим було зроблено висновок про те, що грудне вигодовування зміцнює зв'язок із матір'ю.

13. Міф? Дитині важко відлучити від грудей, якщо ви годуєте її грудьми більше року.

Дані про те, що грудне вигодовування складніше припинити через рік, відсутні, проте є свідчення того, що його продовження до досягнення дитиною дворічного віку корисне як для матерів, так і для дітей. Усі матері та немовлята різні та повинні разом визначати бажану тривалість грудного вигодовування.

14. Міф? У разі повернення на роботу доведеться відлучити дитину від грудей.

Багато матерів продовжують грудне вигодовування після повернення на роботу.Насамперед слід вивчити політику, що проводиться у вашій країні та на вашому робочому місці. За наявності права на час і місце для грудного вигодовування в години роботи ви можете сходити/з'їздити додому і погодувати дитину грудьми, попросити члена сім'ї або друга принести/привезти дитину до вас або зцідити молоко і віднести/відвезти його додому. Якщо ви не можете здійснювати грудне вигодовування у робочий час, шукайте можливості для зціджування грудного молока протягом дня, а потім годуйте дитину самі після повернення додому. Навіть якщо ви ухвалите рішення давати дитині замінник грудного молока під час окремих годівель, продовження грудного вигодовування у всіх випадках, коли ви знаходитесь поряд з дитиною, відіграє дуже корисну роль.

Ця стаття підготовлена ​​у співпраці з д-ром Мішель Грізуолд (Michele Griswold) (доктором філософії, магістром охорони здоров'я, дипломованою медсестрою та консультантом IBCLC). Д-р Грізуолд є консультантом з питань лактації, дипломованою медсестрою, дослідником грудного вигодовування та правозахисником. Вона представляє Міжнародна асоціація консультантів з питань лактації в Глобальній групі на підтримку грудного вигодовування ВООЗ/ЮНІСЕФ, що закликає уряди і суспільство загалом надавати матерям підтримку, якої вони потребують здійснення грудного вигодовування.

Суміші вже не ті, чи Чим годували немовлят наші бабусі

Ще за часів наших бабусь суміші являли собою зовсім інші субстанції. Про те, що таке штучне вигодовування сьогодні і як воно змінювалося з часом, автор «Дейлі Бебі» поговорив із практикуючим педіатром Миколою Комовим.

Ще раз про свідчення

Сьогодні поняття штучного вигодовування широко застосовується як узагальнююче, насправді, цей термін має на увазі виключно харчування новонародженої дитини сумішами без догодовування у вигляді грудного молока або фруктово-овочевих пюре.

Перекладати немовля на штучне вигодовування можна і потрібно тільки з дозволу педіатра, який підкаже, яку суміш вибрати. Найбільшою популярністю в наші дні користуються «адаптовані», тобто максимально наближені до грудного молока суміші.

"Показання до переходу на штучне вигодовування бувають як з боку матері, так і з боку дитини", – говорить лікар Микола Комов. — Так, найпоширеніші материнські хвороби — важкі серцево-судинні, ендокринні захворювання або інфекційні з ризиком зараження.

Також є протипоказанням деякі медикаменти, які приймаються у післяпологовий період.

З боку дитини причиною для переходу на суміші можуть стати вроджені вади розвитку або тяжкий загальний стан, що потребує реанімаційних втручань, і, як наслідок останніх, відлучення від матері на тривалий проміжок часу. Після виписки з пологового будинку основні фактори для зміни режиму годування немовляти – відсутність у матері молока або маленькі надбавки у вазі і навіть її втрата.

До речі, нерідко медикаментозна причина – лише тимчасовий фактор, і після проходження курсу матері повертаються до годування груддю. Те саме можна сказати і про реанімаційний стан новонароджених».

Суміш із минулого століття

З часом завдяки технологічному прогресу та науковим дослідженням індустрія дитячих сумішей зазнала величезних змін.Аж до середини минулого століття суміші були розведене навпіл водою сухе коров'яче або козяче молоко.

Більше того, подібні рецепти описував у своїх працях від 1980 року відомий лікар Бенджамін Спок. Він радив робити суміш, використовуючи молоко, воду і цукор, який, за його словами, наближає склад субстанції, що вийшла, до материнського молока. При цьому Спок запевняв у своїй книзі, що різні види цукру допомагають при захворюваннях кишківника. А в крайньому випадку рекомендувалося взагалі використовувати кукурудзяний сироп.

Втім, розлучене молоко – ще не «дике», що може запропонувати історія.

За даними історичних джерел, «суміш» буквально ще в ХХ столітті могла бути просто підсолодженою водою і навіть юшкою на муці.

Згодом дослідникам вдалося підібрати оптимальні пропорції білків, жирів та вуглеводів та розділити їх на фракції, що максимально наблизило продукцію до складу грудного молока. Втім, ученим завжди буде куди зростати, адже з кожним роком світовим науковим співтовариством відкриваються нові «біологічні» функції молока, які необхідні новонародженим.

Найбільш поширені сьогодні суміші – адаптивні – теж є молочним продуктом, але тільки вміст білка в ньому значно занижено – для того, щоб він міг легше засвоюватися дитиною. А ось показники вітамінів та інших корисних речовин, навпаки, вищі.

Такі речовини можуть бути не тільки укладені в якийсь «стандартний» набір, а й змінюватись у відсотковому співвідношенні залежно від потреб немовляти. Як правило, їх виписує лікар-педіатр як підтримуючий засіб.Одна з найпоширеніших вузькоспеціалізованих сумішей – збагачений залізом продукт, що випускається спеціально для споживання немовлятами з анемією, тобто недоліком заліза.

А ось немовлятам, які страждають від розладу шлунково-кишкового тракту та дисбактеріозу, часто прописують суміші, які дещо відрізняються від адаптивних. Справа в тому, що такі суміші базуються не стільки на самому молоці, скільки на кисломолочному продукті, який має у своєму складі ферментований білок, що легше засвоюється в цьому середовищі. Тому такі суміші дають недоношеним чи просто слабким дітям.

Що вигадано

Цікаво, але навіть при такому розвитку індустрії штучного вигодовування та широкого застосування сумішей як догодовування існує кілька стійких міфів про них.

Серед таких помилок — твердження про те, що діти, які харчуються сумішами, гладшають. Насправді «штучники» активно набирають масу тіла тільки в тому випадку, якщо мама перегодовує дитину.

Справа ось у чому: у випадку з грудним вигодовуванням дитина може сама контролювати кількість з'їденого грудного молока і при насиченні вона просто припиняє їсти. Якщо ж рідина надходить із пляшечки, тобто. дитині не потрібно прикладати ніяких зусиль, – перекорм настає набагато швидше. Висновок: мамі потрібно ретельно стежити за тим, який обсяг суміші вживає дитина.

«Є також думки, що дітей зі штучного вигодовування потрібно переводити на прикорм швидше, ніж тих, хто годується грудьми. Це не так, адже принцип годування ніяк не впливає на швидкість введення прикорму. Зазвичай це відбувається за п'ять-шість місяців після народження немовляти», — додав Микола Комов.

До речі, частим застосуванням сучасних сумішей стало так зване «тимчасове» адаптивне вигодовування, яке застосовується у періоди порушення лактації у матері. Оскільки фахівці радять матерям усіма силами відновлювати приплив молока, дитину не переводять на суміші повністю, а лише садять на своєрідну дієту.

Робити так дозволяє сучасний склад сумішей, які нехай не копіюють, але намагаються максимально наблизитися до материнського молока.

У цьому випадку дуже важливо не допустити забування дитиною відчуттів від грудного годування. "Досить регулярного прикладання до грудей перед годуванням сумішшю", – пояснює Комов.

До речі, всупереч поширеній думці, діти, що харчуються сумішами, зовсім не відрізняються від своїх «грудних» однолітків і при повному перекладі на звичайну їжу. Так, лікар рекомендує припиняти давати суміш при повному переході дитини на загальний стіл.

За статистикою, це відбувається з дітьми в період від одного до півтора року, коли звичайна їжа починає вже повністю насичувати малюка.

Цей матеріал створено за підтримки компанії «Беллакт». «Беллакт» — єдиний у Білорусі та один із найбільших на території СНД виробників сухого дитячого харчування. Це сучасне, високотехнологічне підприємство, яке виробляє дитяче харчування, молочні продукти, харчування для вагітних і жінок, що годують. Якість перевірена часом. Досвід виробництва з 1970р.

Якщо ваша дитина вже починає активно їсти пюре та каші, зверніть увагу на адаптовану суміш, яка відповідатиме її потребам. Bellakt NEW 6–12.

Bellakt – це нова покращена формула, розроблена з урахуванням останніх рекомендацій провідних експертів у галузі дитячого харчування.Продукти, представлені в цій лінійці, не містять пальмову та рапсову олію.

Для оптимального зростання та розвитку склад сумішей збагачений компонентами: поліненасиченими жирними кислотами Омега-3 та Омега-6, лютеїном, нуклеотидами та пребіотиками.

Суміші «Беллакт» виготовлені за особливими технологіями та без використання сухого молока! Це означає, що суміші, приготовані на основі свіжого нормалізованого молока, проходять одноразове високотемпературне сушіння, що дозволяє зберегти харчову та біологічну цінність білка.