Коли можна повернути заставу за квартиру: правила та умови повернення

Запорука за оренду квартири є звичайною практикою під час укладання договору оренди. Проте, який завжди процес повернення застави проходить гладко. Якщо ви є орендодавцем і хочете знати, у яких випадках можна повернути заставу за квартиру, вам слід ознайомитись із правилами, встановленими законом.

Першим кроком повернення застави є перевірка стану квартири після закінчення терміну договору оренди. Орендодавець має право вимагати сплату компенсації за пошкодження чи збитки, що виникли внаслідок неправильного використання квартири або несплати рахунків за комунальні послуги.

Якщо квартира перебуває у колишньому стані, то орендар має право повернути заставу у повному обсязі. Однак, якщо були виявлені пошкодження або майно, орендар може втратити частину або навіть всю заставу.

Правила та умови повернення застави за оренду квартири можуть різнитися у кожній країні та регіоні. Тому рекомендується звернутися до місцевого законодавства або повідомитись у спеціалістів у сфері оренди житла для отримання детальної інформації про процес повернення застави.

ПричинаПояснення
Закінчення договору орендиЯкщо орендар та орендодавець уклали договір оренди з явно вказаним терміном, після якого оренда автоматично припиняється, застава за квартиру повертається орендарю, якщо всі умови договору були виконані.
Повернення ключів та виселенняЯкщо орендар звільняє квартиру, повертає всі ключі та жодним іншим чином не порушує умови договору оренди, заставу слід повернути.
Відсутність пошкодженьЯкщо при поверненні квартири не виявлено жодних пошкоджень, і квартира знаходиться в аналогічному стані, як при її здаванні, то орендар має право на повернення застави.
Оплата всіх заборгованостейЯкщо орендар повністю сплатив усі заборгованості з оренди (включаючи орендну плату, комунальні послуги, штрафи тощо) та немає жодних невиконаних зобов'язань, то йому має бути повернено заставу за квартиру.

Якщо у договорі зазначено, що застава (зазвичай вона становить вартість оренди за місяць) повертається за умови повернення квартири після закінчення договору у стані, який був на момент укладання договору, то до договору необхідно додати акт приймання-передачі.19 серп. 2012 р.

У якому разі не повертається застава за квартиру?

Застава може бути компенсацією власнику, якщо орендар не попередив заздалегідь про переїзд. За статтею 687 ЦК України, повідомити про припинення оренди необхідно за три місяці. Якщо цього не трапилося, але така ситуація описана у договорі, то власник житла може не повертати заставу.

В якому разі можна повернути заставу за квартиру?

Завдаток, переданий за квартиру, можна повернути Покупцеві лише якщо Продавець добровільно погодиться це зробити, або якщо настав форс-мажор, внаслідок якого купівля квартири зірвалася (Коли немає провини Покупця – див. п. 1 ст. 416 ЦК України).

Коли орендодавець має повернути заставу?

Господар квартири зобов'язаний повернути сумлінному мешканцю заставу після закінчення терміну оренди, зазначеного в договорі, або за погодженого дострокового розірвання контракту. Однак часом власник відмовляється повертати гроші, апелюючи до того, що його майну було завдано шкоди.

Як повернути квартиру із застави?

Тут є кілька варіантів рішень: пояснити господареві, що ви можете звернутися до судових органів чи податкової інспекції, і тоді він витратить набагато більше грошей та часу, ніж сума застави; не повертати ключі, доки той не поверне повну суму депозиту; безпосередньо звернутися до органів.