Коли поліція забирає права: що робити і як захистити себе?

Права громадян є безумовною та недоторканною підставою, на якій будуються свобода та справедливість у суспільстві. Проте існують випадки, коли поліція може порушувати ці права. Мирні громадяни часто стикаються зі втратою своїх прав у зв'язку з діями поліції, які перевищують їх повноваження та порушують принципи державного правопорядку.

Одна з найпоширеніших проблем, пов'язаних із забранням прав поліцією, – це довільне масове затримання громадян. Люди можуть бути заарештовані без достатніх підстав, покладаючись на упередження чи довільні припущення. Такі дії поліції призводять до порушення прав на свободу та особисту недоторканність. Крім того, часто затриманим відмовляється у доступі до адвоката та контакту з родичами, що накладає серйозне обмеження на їхнє право на захист та забезпечує поліції більше можливостей для свавілля.

Ще однією проблемою, пов'язаною з відібранням прав поліцією, є застосування сили з надлишком. Як правило, поліція має право використовувати силу лише за необхідності, щоб запобігти порушенню громадського порядку або захистити себе. Однак у ряді випадків поліція застосовує надмірну силу, що може призвести до серйозних фізичних ушкоджень і навіть смерті громадян. Такі дії поліції не лише порушують право на фізичну недоторканність, а й підривають довіру суспільства до органів правопорядку.

ДатаМісцеОпис
101.03.2021КиївАрешт безпідставно
210.05.2021ХарківНезаконне обшук
325.06.2021ОдесаСвавілля поліції

На скільки годин може затримати поліція?

Адміністративне затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може тривати не більше трьох годин (частина перша статті 263 Кодексу України про адміністративні правонарушення).

Коли поліція має право затримувати?

Поліція має право затримувати їх на строк до трьох годин для встановлення особи, складання адміністративних матеріалів та припинення правопорушення, яке було неможливо припинити на місці події. Тобто за хуліганські дії, за розпиття алкогольних напоїв, сімейне насильство, порушення правил дорожнього руху.

Скільки за загальним правилом може тривати адміністративне затримання?

Відповідно до ст. 263 КУпАП загальний строк адміністративного затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, становить не більше 3 годин. Але, наприклад, у необхідних випадках для встановлення особи та/або з'ясування обставин правопорушення, строк затримання може становити до трьох діб.

Що таке адміністративне затримання?

Адміністративне затримання – це захід забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, яке полягає у тимчасовому обмеженні свободи пересування, місцезнаходження та дій особи з метою забезпечення дотримання певних адміністративних норм та правил.