Коли російською мовою застосовуються дефіси у словах? Дізнайтеся правила та приклади

Правильне використання дефісу – важливий аспект граматики російської мови, який часто спричиняє складне становище у носіїв. Дефіс використовується для об'єднання слів чи їх частин, щоб створити єдине поняття чи висловити особливі стосунки з-поміж них.

Перший випадок використання дефісу – це злитно-дефісні слова. Вони утворюються, коли два чи більше слова поєднуються в одне поняття, але не втрачають свого сенсу. Наприклад, "чорно-білий", "самоврядування" або "сухоплавучий". У таких випадках дефіс допомагає уточнити відносини між словами та позначити їхній взаємозв'язок.

Другий випадок використання дефісу – це окремо-дефісні слова, які також поєднуються дефісом, але при цьому можуть втратити своє значення. У цьому випадку дефіс допомагає створити нове слово або змінити його значення. Наприклад, "добре-освічений", "добро-бажаний" або "молоко-морозиво".

СитуаціяПояснення
Складові словаКоли слова поєднуються в одне і мають спільне значення, вони пишуться через дефіс. Наприклад: авто-мото школа, метро-експрес.
Складні та складові числівникиУ складних і складових числівників дефіс ставиться після сотень та тисяч. Наприклад: двадцять-дві, сто-сорок вісім, один мільйон п'ятсот-двадцять тисяч.
Прикметники з приставкамиЯкщо прикметник має приставку, він пишеться через дефіс. Наприклад: безтурботно-синій, малозрозумілий.
Словосполучення з іменниками та дієсловамиКоли слова змінюють частину мови та утворюють словосполучення з дієсловами або іменниками, вони пишуться через дефіс. Наприклад: робота-характеристика, дорога-міст.
Іноземні словаІноземні слова, які у складі звичних нам словоформ, пишуться через дефіс. Наприклад: шоколадно-білий, тирано-саван правління.

Коли потрібний дефіс між словами?

Дефіс використовується для приєднання деяких приставок або частинок до слова: скажи-но, англійською Через дефіс пишуться частки-то,-або,-небудь. При перенесенні слова з одного рядка на інший дефіс завжди залишається на першому рядку. Дефіс пишеться разом зі словами як попередніми йому, і з наступними, тобто.

Коли пишеться через дефіс?

ЧЕРЕЗ ДЕФІС пишуться прислівники з приставкою по-, утворені від повних прикметників і присвійних займенників на -ому, -ему, -ки, -скі, -ьи. Як пишеться прислівник (латинською): окремо чи через дефіс? За аналогією з утвореннями типу німецькою, російською мовою латиною пишеться через дефіс.

Щось пишеться через дефіс чи ні?

ЧЕРЕЗ ДЕФІС пишуться частки: -ТО, -АБО, -НЕБУДЬ, ЩЕ- (КІЙ-) у складі невизначених займенників і прислівників, наприклад: ЩОСЬ, ХТО-НЕБО, ЧИЙ-НЕБУДЬ, ДЕЯКИЙ, ЗВІДКИ-ТО, ЯК-НЕБУДЬ, ДЕЯКОМ-ДЕ.

Як називаються слова, які пишуться через дефіс?

Така частка називається енклітикою та є частиною слова. Написання через дефіс не є принциповим. Енклітика – це частина слова, яка слідує за закінченням. У російській мові є енклітика -де, і навіть, застаріла -с (словоерс).