Як можна вивести ячмінь з ока

Самолікування ячменю небажане. Для рятування від ячменю офтальмолог зазвичай рекомендує закопувати око антисептичними краплями, може бути рекомендовано обробляти краї повік зеленкою, іноді використовувати мазь з антибіотиком.. Ячмінь не можна видавлювати, гріти, бажано його взагалі не чіпати.

Як позбутися ячменю за 5 хвилин?

Зменшити прояви ячменю можна такими способами: Приклади до ока на 5-10 хвилин м'яку тканину, зволожену теплою водою. Повторюй 3-4 рази на день. Це зменшить запалення.

Як вилікувати ячмінь на оці за один день?

Для цього в перший день хвороби призначають протирання сверблячої області століття. Лікування складається з дії йоду, що висушує, розчину зеленки або медичного спирту.. Таку процедуру повторюють протягом дня кілька разів. Захворювання на цьому етапі вимагатиме застосування очних крапель та мазей.

Як швидко позбутися ячменю на оці в домашніх умовах?

Для знищення бактерій використовують краплі від ячменю у дорослих – Тобрекс, Альбуцид, Левоміцетин, Вігамокс, Гентаміцин. Їх закопують 3-5 разів на добу. Важливо не допускати дотику флакона до ока. Швидке лікування ячменю в домашніх умовах забезпечено завдяки поєднання крапель з антибактеріальними мазями.

Офтальмологічна клініка «Спектр
Ячмінь на оці що робити?

Кращі краплі від ячменю на оці

Болючість та почервоніння очей, що супроводжуються гнійними виділеннями, найчастіше свідчать про ячмінь. Народна медицина рекомендує лікувати ячмінь гарячою картоплею та міцною заваркою, але є й аптечні препарати – наприклад, краплі очей.

Кращі краплі від ячменю на оці

Ячмінь виникає через попадання інфекції у волосяний мішечок вії або сальну залозу, що розташовується поруч 1 . Захворювання має медичну назву – гордеолум. У 90-95% випадків причина гордеолуму – золотистий стафілокок, який викликає захворювання при ослабленому імунітеті 1 . Стафілокок може також вразити і мейбомієву залозу, викликаючи так званий внутрішній ячмінь або мейбоміт. Захворювання завжди розвивається гостро та викликає характерні симптоми:

  • болючість і припухлість повік;
  • набряк та почервоніння кон'юнктиви;
  • гнійні виділення з-під віку (через 2-3 дні) 1 .

Ускладнення при гордеолумі практично ніколи не виникають. Сам по собі ячмінь не потребує лікування, але слід звернути увагу на основне захворювання, яке викликає ослаблення імунітету 2 .

При ячмені перші 2-3 дні формується гнійник, який самостійно розкриється приблизно четверту добу. Розкривати гнійник самостійно не можна через загрозу поширення інфекції на інші фолікули та залози. У цей період рекомендується підсушування ячменю медичним спиртом, йодом або зеленкою, на ніч за повіку закладається мазь очна з антибіотиком. Прискорити процес одужання допоможуть краплі очей протимікробної дії.

Список топ-4 крапель від ячменю на оці для дорослих за версією КП

В даний час існує велика різноманітність очних крапель. Важливо пам'ятати, що ефективність лікування залежить від регулярності та правильності застосування, які призначить лікар.

Важливо! Будь-які лікарські препарати мають побічні ефекти та протипоказання. Наш матеріал є оглядовим і не є керівництвом до дії.

Левоміцетин

Левоміцетин краплі

Один із найдоступніших препаратів.Хлорамфенікол, що входить до його складу, – це антибіотик широкого спектра дії, активний щодо більшості мікроорганізмів. Має бактеріостатичну (зупиняє розмноження бактерій) дією, у тому числі діє на збудники, стійкі до пеніциліну, стрептоміцину та сульфаніламідів.

Препарат не всмоктується при місцевому застосуванні, проте, його не можна застосовувати вагітним і жінкам, що годують, немовлятам.

ПротипоказанняПротипоказання: підвищена чутливість до хлорамфеніколу, пригнічення кістковомозкового кровотворення, гостра порфірія, вагітність, період лактації, дитячий вік до 4 тижнів.

Сульфацил натрію-ДІА

Сульфацил натрію-ДІА

Очні краплі мають широкий спектр протимікробної дії. Їх активною речовиною є сульфацетамід, який пригнічує здатність мікроорганізмів до розмноження. Засіб застосовується у комплексній терапії захворювань повік, кон'юнктиви, рогівки, дозволено до застосування з двомісячного віку.

Протипоказання: підвищена чутливість до сульфацетаміду та інших сульфаніламідних препаратів, дитячий вік до 2 місяців.

Окуларис Антисепт

Окуларис Антисепт

Ці краплі очей не містять антибіотиків у складі, а основна діюча речовина – піклоксидин, антисептик з протимікробною дією. Крім бактерій, пиклоксидин згубно діє деякі види вірусів і грибів. Препарат практично не всмоктується у кров та дозволений до застосування у будь-якому віці.

Протипоказання: підвищена чутливість до піклоксидину, вагітність та годування груддю.

Бактавіт

Бактавіт

Засіб на основі піклоксидину має антисептичну дію. Діюча речовина працює проти бактерій, деяких вірусів та грибів.Показаннями до застосування є бактеріальні інфекції переднього відділу ока, включаючи і ячмінь. Краплі можна застосовувати у будь-якому віці.

Протипоказання: підвищена чутливість до піклоксидину, вагітність та лактація.

Як вибрати краплі від ячменю на оці

На ранніх стадіях захворювання краплі від ячменю на оці не потрібні. Достатньо підсушувати уражену ділянку йодом, зеленкою чи медичним спиртом. Дуже важливо обробляти уражену область тільки зовні і не торкатися слизової оболонки ока, оскільки це може призвести до опіків та ускладнень. При виражених симптомах слід звернутися до лікаря.

В аптечній мережі можна купити без рецепта лише кілька видів крапель від ячменю. Для придбання крапель з антибіотиком та комбінованих препаратів знадобиться рецепт лікаря. При застосуванні таких препаратів слід врахувати побічні ефекти та протипоказання. Найвірніше рішення – звернутися до офтальмолога, який призначить грамотне лікування.

Відгуки лікарів про краплі від ячменю на оці

Незважаючи на те, що ячмінь проходить без наслідків, нехтувати його не варто. При неправильній терапії та зниженому імунітеті високий ризик ускладнень, коли інфекція поширюватиметься на інші тканини.

При ячмені можуть призначатися комбіновані краплі, які містять у складі антибіотик та гормональний препарат. Особливо це актуально, якщо ячмінь не один, супроводжується високою температурою, слабкістю та збільшенням лімфатичних вузлів. Народні засоби у цьому випадку будуть неефективними. При цьому важливо пам'ятати, що краплі від ячменю будуть лише частиною комплексного лікування, а не його єдиним методом.

Популярні запитання та відповіді

На найпопулярніші питання щодо лікування ячменю відповідає к.м.н., лікар-офтальмолог Світлана Чистякова.

Чим небезпечний ячмінь на оці?

— Найчастіше ускладнення ячменю — гнійний кон'юнктивіт чи поширення інфекції на сусідні волосяні фолікули та сальні залози. Це може призвести до косметичної деформації або генералізованої інфекції століття целюліту століття.

Інфекція також може торкнутися мейбомієвих залоз і призвести до запалення розташованого поруч хряща. Своєчасне звернення до лікаря та правильне лікування допоможуть уникнути цих ускладнень.

Як швидко позбутися ячменю на оці в домашніх умовах?

— Позбутися ячменю в домашніх умовах практично неможливо. Для цього потрібно мати сильний імунітет і вживати заходів на ранніх стадіях захворювання. Все, що можна зробити самостійно, — прискорити дозрівання гнійника. Для цього можна використовувати сухе тепло (нагріту і загорнуту в тканину сіль, варене яйце), компреси на основі спиртових розчинів або відварів трав, протирання із застосуванням антисептиків.

Ефективно точкове підсушування ураженої ділянки зеленкою чи йодом чи медичним спиртом. Важливо пам'ятати, що ці кошти підійдуть лише на ранній стадії ячменю. Вплив на гнійник, що вже утворився, тільки погіршить ситуацію.

Що не можна робити при ячмені на оці?

— Найважливіше — не розтинати і не вичавлювати ячмінь. Найчастіше це призведе до подальшого поширення інфекції.

Як довго лікується ячмінь на оці?

— Якщо вчасно розпочати лікування, ячмінь самостійно минає за 4-5 днів. Непоодинокі випадки, коли гнійник не встигає сформуватися або розкривається самостійно і безболісно.Розтин гнійника відбувається на 4 або 5 добу, подальше очищення порожнини залежить від стану імунітету пацієнта та ефективності лікування.

  1. Алгоритм лікування мейбоміту, ячменю та халязіон. В.М. Трубілін, Є.Г. Полуніна Д.В. Анджелова Ю. В. Євстігнєєва. Журнал Офтальмологія, т. 16. 2019. https://www.researchgate.net/publication/338196349_The_Treatment_Algorithm_for_Meibomyitis_Hordeolum_and_Halazion
  2. Очні хвороби: підручник для медичних училищ та коледжів. Єгоров Є.А., Єпіфанова Л.М. 2015 http://mkmeridian.kz/f/glaznye_bolezni_egorov_epifanova.pdf
  3. Кон'юнктивіт. Клінічні поради Міністерств охорони здоров'я РФ.
    https://cr.minzdrav.gov.ru/schema/629_1

Ячмінь

Ячмінь

Гордеолум є наривом на віці, поряд з оком, яке має довгасту форму і нагадує візуально зернятко. Звідси народі інфекційне захворювання стали називати ячмінь. Він виникає через попадання інфекції у фолікул вії, викликаючи запалення залоз та сильне почервоніння з гнійників у центрі. За статистикою кожна четверта людина з п'яти страждає на цю недугу. Поява ячменю не залежить від способу життя та віку пацієнта, діти також часто хворіють на гордеолум, як і дорослі. Захворювання при грамотному та швидкому початку терапії зникає приблизно за три дні. Звертатися до лікаря обов'язково, якщо ячмінь виявлено у дитини або не проходить протягом тижня. Лікар проведе низку додаткових досліджень та призначить ефективну терапію.

Причини

стафіолокок

Головною причиною розвитку ячменю на оці стають стафілококи. Вони активно селяться на волосках і шкірі, чекаючи відповідного моменту, щоб почати розмножуватися та здійснювати свою паразитичну діяльність.Для здорової людини вони не є небезпечними, оскільки шкідливі мікроорганізми не можуть подолати міцний імунітет. Хвороба настає. Коли захисні сили організму сильно знижуються.

Часто зниження імунітету відбувається через гіповітаміноз, переохолодження, наявність важких захворювань або інвазії шкідниками.

Патогенні мікроорганізми проникають у волосяну цибулину вій, заселяються там і активно розмножуються, викликаючи запалення на оці. У центрі почервоніння утворюється гнійний мішок, який рано чи пізно прориває назовні. Ця причина частіше за інших стає запуском механізму утворення ячменю на оці.

Також патологія здатна виникнути у разі звички пацієнта торкатися очей невмитими руками. Велика кількість мікробів і бактерій навколо не дозволяє чіпати себе будь-якої миті, попередньо не вимивши руки з милом.

Не менш дієвим фактором можуть стати наявність великої кількості пилу у приміщенні та на вулиці. У пилу є велика кількість шкідливих бактерій. Які легко потрапляють на слизові очі.

Не менш поширена ситуація, коли ячмінь з'являється після пережитих фізичних навантажень, стресу або внаслідок серйозного захворювання. І тут захисні сили організму різко знижуються і відбувається запалення.

У групі людей, які найбільш схильні до утворення гордеолуму, спостерігаються:

  • люди з впав у результаті різних причин імунітетом;
  • пацієнти із захворюваннями та порушеннями роботи шлунково-кишкового тракту;
  • особи з патологіями ендокринної системи у гострій чи хронічній фазі;
  • пацієнти, чия робота пов'язана зі складними умовами праці, наприклад, тривалому знаходженні на вулиці в погану погоду, а також у приміщеннях із сильними зниженими або підвищеними температурами, а також антисанітарією.

Найбільше схильні до появи ячменю пацієнти, які вилікувалися від патології не до кінця або страждали раніше різними запаленнями органів зору.

З появою запального процесу на оці важливо негайно вжити заходів та пройти курс лікування до кінця. За необхідності відвідати лікаря, який скоригує призначення. В іншому випадку рецидив гордеолуму турбуватиме регулярно.

Види гордеолуму

види

Ячмінь на оці безпечне явище. Воно лише свідчить про попадання інфекції та зниження імунітету організму. При швидкому та своєчасному лікуванні він проходить менше ніж за тиждень. Однак проблема може погіршитись, якщо не застосувати терапії в короткі терміни. Також існують небезпечніші різновиди гордеолуму, які здатні викликати ускладнення та розвиватися дуже швидко.

Саме тому навіть при рецидиві та докладному знанні про схему лікування краще звернутися до лікаря та пройти повний огляд стану здоров'я.

Існує два основні види ячменю:

  1. Зовнішній, локалізується в основі вій і характеризується відкритим гнійником з вираженою головкою.
  2. Внутрішній, утворюється в області сальної залози, характеризується сильним запаленням без гнійника, що вийшов назовні.

У другий випадок самолікування категорично протипоказано. При подібному захворюванні необхідно регулярно проходити огляди у терапевта та користуватися всіма доступними рекомендаціями, які він дасть.

Шляхи зараження

Найчастіше причиною зараження стає золотистий стафілокок, який людина заносить самостійно. Зробити це досить просто:

  • невимиті, із залишками косметики кисті, спонжі та інші пристосування для нанесення макіяжу;
  • поганий демакіяж, що залишає на очах частинки тіней і туші, які можуть стати чудовим живильним середовищем для бактерій;
  • знижений імунітет;
  • занадто жирна шкіра;
  • супутні захворювання, які знижують імунітет та сприяють приєднанню інфекції – проблеми із ШКТ, гельмінтоз, цукровий діабет та інші патології.

Сальна протока закупорюється продуктами життєдіяльності шкідливого мікроорганізму, а також відмерлими клітинами епідермісу. Виникає почервоніння та запальний процес із локальним підвищенням температури на столітті. Іноді серед ознак ячменю може бути лихоманка, біль голови та інша симптоматика.

Іноді проблему може створити демодекоз. Мікроорганізми, що постійно мешкають на віях, стають надто активними і починають паразитувати у фолікулах волосків, створюючи відмінні умови для запального процесу. Для недопущення такої ситуації потрібно дотримуватись умов особистої гігієни і стежити за здоров'ям організму в цілому.

При виявленні однієї чи кількох ознак інфекції варто негайно запланувати похід до лікаря. Чим раніше людина потрапить до кабінету терапевта, тим швидше буде зроблено всі огляди та аналізи, а також розписано терапевтичну схему із застосуванням ефективних лікарських засобів для перемоги над інфекцією в короткі терміни.

Симптоми

симптоми

Основні показники захворювання видно неозброєним оком. На столітті спочатку з'являється припухлість, яка найчастіше нестерпно починає свербіти і незмінно привертає до себе увагу. Потім з'являється набряклість та почервоніння. А потім, якщо ячмінь зовнішнього типу, утворюється гнійна головка.

Це приносить масу дискомфорту пацієнтові і може пройти непомітно.

Серед основних симптомів захворювання виділяють:

  1. Виникнення припухлості на віці, яка схожа на прищик.
  2. Мучить відчуття, ніби в оці смітинка.
  3. Повіки та тканини навколо лаза набрякають, з'являється виражене почервоніння, а також з'являються хворобливі відчуття.
  4. Виявляється сльозогінність ока, навколо по контуру повік видно сліди виділень.
  5. Не завжди, але нерідко відбувається підйом температурного режиму тіла та загальна слабкість організму через зниження захисних сил.

У першу добу ячмінь на столітті легко сплутати з сильною втомою очей, кон'юнктивітом або алергічною реакцією на щось. Однак через добу стане ясно, що це гордеолум, оскільки з'являється характерна припухлість та почервоніння.

У цьому випадку важливо негайно розпочати лікування та не запускати хворобливий процес, щоб не отримати ускладнення. Якщо ячмінь зовнішнього типу і пацієнт неодноразово справлявся з патологією, допускається використання звичних способів терапії. Однак, якщо ячмінь виявлений у дитини або має закритий тип, звернення до терапевта потрібно негайно для якісної діагностики та визначення плану лікування хвороби.

Стадії

Захворювання дає інформацію ще на стадії зародження. Людина починає відчувати слабкість, проявляється сльозотеча та втома очей, виникає гостре бажання їх чухати і потирати. Робити цього категорично не можна, тому що можна рознести інфекцію по сусідніх тканинах.

Місцем локалізації гордеолуму може стати як нижня повіка, так і верхня.

Виділяють кілька основних стадій розвитку захворювання:

  1. Початкова. До появи вираженого гнійника виникає відчуття поколювання в оці, наявність стороннього тіла, нестерпний свербіж. Пацієнти відзначають посилене сльозовиділення, але без погіршення якості зору. Може мати місце почервоніння ока та шкіри навколо нього.Період триває до трьох діб.
  2. Нагноєння. Це момент, коли з'являється ячмінь. На віці, де локалізується інфекція, на місці набряку та почервоніння з'являється невеликий прищик з вираженою головкою. Шкіра навколо нього набрякла і почервоніла, продовжує свербіти. Новоутворення зазвичай болить, пацієнти визначають біль як ниючий або стріляючий. Іноді трапляється чутливість до світла та сльозотеча. При тяжкій формі хвороби відчувається лихоманка та ломота у всьому тілі, головний біль та загальна слабкість організму. Ця стадія також може протікати до трьох діб.
  3. Прорив. Стадія, коли гнійний вміст «прищика» виходить назовні. Витончена шкіра проривається і ексудат виходить назовні. Перед розкриттям шкіра навколо стає червоною, набряклість збільшується, з'являється почуття стягнутості, гнійник росте в розмірах, поки не лопається. Іноді для розтину фурункула доводиться звертатися до лікаря, оскільки самостійно не розкривається. Гній зазвичай виходить менш ніж за добу, але стадія може тривати 2-3 дні.
  4. Загоєння. Гній повністю залишив місце локалізації інфекції. Запальний процес сходить, залишаючи повіку загоюватися. На місці прориву утворюється скоринка, яку в жодному разі не можна чіпати та зривати. У цей період дуже важливо дотримуватися всіх правил гігієни.

Пацієнтам не варто боятись заразити домашніх, тому що інфекція всередині століття міститься в малих кількостях. При цьому на поверхні збудників немає, вони знаходяться усередині залози. Однак не завадить дотримання принципів гігієни – користування індивідуальними рушниками, пензлями та спонжами для нанесення макіяжу, а також косметикою.

Ускладнення гордеолуму

кон'юнктивіт

Своєчасне звернення до лікаря дуже важливе через низку захворювань, які можуть вилитися з простого запального процесу.Сам по собі ячмінь не несе серйозної небезпеки. Якщо має виражений гнійний мішок із виведенням ексудату назовні. Він проходить приблизно за тиждень і не залишає по собі слідів. Набагато неприємнішими можуть стати ускладнення інфекції. Лікарі відзначають, що через неправильно вилікувану або несвоєчасно підіспелу допомогу після ячменю можуть виникнути такі складні патології:

  • кон'юнктивіт, хвороба характеризується попаданням інфекції на слизові очі, що викликає почервоніння, набряклість тканин навколо ока та відчуття стороннього тіла всередині, також знижується якість зору, характеризується тривалим та складним лікуванням, ризиком рецидивів;
  • тромбоз сплетення судин, являє собою порушення відтоку рідини з очної ямки, що стає причиною сильної набряклості, шкіра навколо ока синє, очне яблуко випинається, різко і сильно падає зір;
  • сепсис, що являє собою зараження крові через попадання в неї гнійного вмісту, характеризується підвищенням температури, слабкістю організму, інтоксикацією, ознобом та прискореним серцебиттям;
  • халязіон – це утворення кісти на внутрішній частині століття, характеризується складним та тривалим лікуванням;
  • флегмона, рясне нагноєння, зазвичай відбувається через спробу видавити гнійник самостійно, результатом стає поширення інфекції та запалення в різних частинах ока, які потім з'єднуються в одне велике вогнище, виражена набряклість, дискомфорт і зниження зору вважаються головними ознаками захворювання;
  • Тромбофлебіт – запальний процес у судинній системі ока, характерними рисами захворювання є сльозогінність, втома очей і зниження гостроти зору, а також головний біль.

Внаслідок розвитку флегмони після ячменю ока може утворитися менінгіт.Це небезпечне захворювання, яке характеризується високою температурою вище 39⁰С, а також сильним головним болем. Потрібне негайне звернення до лікаря.

Діагностика та лікування

лікування

Діагностувати захворювання дуже просто, досвідченому фахівцю не складе це труднощів. Достатньо зовнішнього огляду та ретельний збір скарг пацієнта, щоб зрозуміти, що око інфіковане. Якщо проблема виникає досить часто і спостерігаються рецидиви захворювання, знадобиться низка додаткових обстежень.

Як правило, це лабораторні аналізи на наявність цукрового діабету, ВІЛ-інфекції або глистяної інвазії, які здатні викликати сильне зниження імунітету та приєднання інфекції. У таких випадках здаються аналізи крові та сечі в умовах лабораторії. Через кілька днів стане зрозуміло, що не так в організмі, які хвороби чи інтоксикація є. А розгляд результатів аналізів лікарем дозволить зробити якісні призначення лікарських засобів та інших препаратів, здатних впоратися із хворобою та покращити якість життя людини.

Лікування ячменю в першу чергу включає дотримання гігієнічних заходів. Якщо пацієнт має досить сильний імунітет, він здатний впоратися з інфекцією самостійно, без спеціальної терапії. У такому разі завдяки силам організму активація патогенних мікроорганізмів припиняється і продукти їх життєдіяльності виводяться разом з гноєм.

Застосування медикаментів без призначення лікаря в домашніх умовах не рекомендовано.

Застосування народних рецептів також заборонено, оскільки це може спричинити серйозні ускладнення. Гнійна капсула може розірватися та інфікувати слизові очі. Викликаючи серйозні захворювання, а також втрату зору.

Курс терапії, який призначає лікар, включає антибактеріальні та протизапальні засоби. Вони м'яко знімають запалення та сприяють швидкому прориву ячменю назовні, без ускладнень та будь-яких наслідків. Відповіддю на запитання, скільки днів ячмінь дозріває, стане 2–4 дні, якщо за ситуацією слідкує лікар. При порушенні нормального перебігу хвороби лікар завжди може скоригувати лікування та запобігти небезпечним ситуаціям.

Профілактика

живлення

Для виключення наступних рецидивів захворювання важливо проводити регулярну профілактику хвороби. Обов'язково відвідувати огляди терапевта завжди мати під рукою антибактеріальні краплі проти гордеолуму, щоб негайно почати терапію і не дати інфекції поширитися.

Виключити рецидиви розвитку інфекції допоможуть прості правила:

  1. Дотримуватись правил особистої гігієни. Не користуватися чужими рушниками, косметикою та засобами для нанесення макіяжу.
  2. Вживати заходів щодо посилення захисних сил організму, підвищення імунітету, зміцнення фізичного стану пацієнта.
  3. Виключити моменти, коли тіло може перегрітися чи переохолодитись, завжди одягатись за погодою.
  4. Своєчасно проходити терапію інфекційних захворювань, повністю виліковуватись.
  5. Вести активний спосіб життя, займатися фізкультурою та зміцнювати тіло.
  6. Збалансувати харчування, здійснювати регулярний прийом вітамінних комплексів, проводити чек-ап організму.

При необхідності краще відвідати лікаря, який надасть чіткі рекомендації щодо стану здоров'я пацієнта. Це важливо, щоб відчувати себе здоровим і унеможливити розвиток рецидивів ячменю на оці.

Сам по собі ячмінь не страшний, якщо він має зовнішній тип і легко розкривається через кілька днів після дозрівання.Інфекція виходить назовні і більше не турбує пацієнта. Але при внутрішньому типі захворювання чи інфікуванні ока потрібна негайна медична допомога. А щоб цього не допустити, потрібно регулярно проходити огляди і дотримуватися призначення лікаря, якщо ячмінь все ж таки з'явився на оці. Часті рецидиви патології також потребують регулярного лікарського контролю. Вони вказують на неполадки в роботі організму та необхідність скоригувати спосіб життя.

  • Діагностичні та малі гінекологічні операції
  • Ампутація шийки матки при елонгації
  • Радіохвильова ексцизія шийки матки
  • Пластика піхви власними тканинами
  • Консультація лікаря-гінеколога
  • Дитячий гінеколог
  • Діагностика та лікування захворювань шийки матки
  • Гінекологічні операції
  • Гінекологічні маніпуляції та процедури
  • Естетична гінекологія
  • Гінекологічні комплекси
  • Лабораторні дослідження