Як правильно вставати на голову поетапно

Як підняти хворого з ліжка?

Порядок дій наступний:

  1. Встановіть ноші перпендикулярно до ліжка, де лежить хворий.
  2. Одна людина має взяти хворого під голову та лопатки, другий – під верхню частину стегон та таз, а третій – під середньою частиною стегон та гомілкою. …
  3. Піднімайте пацієнта, поверніть на 90 градусів і обережно покладіть на ноші.

Як підмивати лежачих жінок?

Купання лежачого Не розкривайте людину повністю, а лише частину тіла, яку миєте. Протріть тіло людини вологими серветками або рушником, змоченим у теплій воді. Принагідно перевіряйте стан шкірних покривів на предмет подразнень і почервонінь, щоб запобігти утворенню пролежнів.

Як правильно годувати лежачих хворих?

» Годувати лежачого хворого потрібно часто (6 разів) і потроху, але не годуйте через силу, а намагайтеся вибудити його апетит, пропонуючи страви, що йому подобаються. Їжа має бути теплою (близько 50°С), а остиглі слід підігрівати.

Комсомольська правда
Стійка на голові: техніка виконання, користь та шкода вправи

Стійка на голові

Стійка на голові – ширшасана, одна з асан, що застосовуються в йозі. При цьому поза у стійці на голові – головна умова для виконання більшості вправ. Для новачків це завдання може здатися складним, але люди з підготовкою без проблем виконують цю вправу.

  • 1 Стійка на голові. Навіщо і для чого
  • 2 Користь стійки на голові
  • 3 Методика виконання стійки на голові
  • 4 Покрокове виконання стійки на голові
  • 5 Як правильно вийти зі стійки на голові
  • 6 Запобіжні заходи
  • 7 Підготовка
  • 8 Помилки під час виконання стійки
  • 9 Рекомендації від професіоналів
  • 10 Положення голови у стійці
  • 11 Варіації Ширшасани
  • 12 Ознаки освоєння асани
  • 13 Протипоказання для Ширшасани
  • 14 Пам'ятка

Стійка на голові. Навіщо і для чого

Щоденна практика стійки на голові протягом хоча б 3-5 хвилин діє оздоровлює організм на кількох рівнях:

  • стимулює роботу головного мозку за рахунок припливу крові;
  • нормалізує діяльність гіпоталамуса та гіпофіза;
  • позбавляє занепокоєння;
  • покращує зір, увагу та концентрацію;
  • знижує навантаження на серце;
  • перерозподіляє кров в організмі;
  • прискорює метаболізм;
  • сприяє схуднення.

стійка на голові

Іноді до стійки підключають дихальні вправи та практики. Вони збільшують надходження кисню до крові, завдяки чому покращується пам'ять та концентрація уваги.

Користь стійки на голові

Вправа несе користь хребту та всьому організму в цілому. Спочатку тіло відчуває стрес від неприродного перевернутого становища, але це стан корисно, т.к. активізує обмінні процеси у організмі.

Позбавляє набряків. Регулярне виконання стійки на руках або голові сприяє звільненню від набряків. Це пов'язано з перерозподілом крові та лімфи по організму, завдяки чому набряки поступово проходять.

Омолоджує організм. Активізація надходження крові до обличчя покращує колір обличчя, підтягує шкіру та бореться зі зморшками. Посилення надходження крові до мозку позитивно позначається на роботі гіпоталамуса. Він краще регулює роботу щитовидної та надниркових залоз.

Профілактика варикозу. Стійка корисна при варикозній хворобі та підвищенні ризику розширення венозних судин, т.к. при виконанні асани покращується венозний відтік від нижніх кінцівок до голови.

Позитивно впливає на гостроту зору. Виконання стійки позитивно впливає гостроту зору. Приплив крові покращує харчування органу зору. У сітківці проходить застій і поступово зір покращується.

Покращує роботу травної системи. У людини, яка регулярно виконує асану, покращується травлення та проходять запори.

Сприяє зачаттю. У жінок покращується репродуктивна функція, завдяки чому підвищується ймовірність настання вагітності.

Прискорення росту волосся. Стійка покращує харчування волосся, приплив крові до голови сприяє більш активному їх росту. Деяким жінкам вдається досягти пишної та красивої зачіски завдяки виконанню вправ йоги.

Користь для серцево-судинної системи. Завдяки перевернутій позиції тіла відбувається відтік крові від серця. Воно "перезавантажується" і починає правильно працювати. У людини розсмоктуються кров'яні згустки та холестеринові бляшки.

Фахівці з йоги зазначають, що асана перерозподіляє потоки внутрішньої енергії. У людини розкриваються чакри, і організм починає працювати гармонійно

Методика виконання стійки на голові

Асана повинна виконуватися правильно і відповідно до рекомендацій лікаря чи інструктора, щоб уникнути травм та падінь. Перед ширшасаною радять відпочити у позі немовляти, яка стабілізує тиск.

Існує кілька варіантів виконання стійки:

Існують різні варіанти виконання, тому і новачки, і досвідчені люди зможуть підібрати для себе потрібну техніку. Якщо ви тільки починаєте освоювати стійку на голові, то краще практикуватися біля стіни, але лише для страховки опори, на випадок падіння.

  1. Якщо хочете утримувати позу довго – розподіліть 80% ваги на голову та 20% на руки.Прес та м'язи спини потрібно залучати до роботи максимально, контролюючи та тримаючи м'язи в тонусі.
  2. Для зміцнення преса та зниження навантаження на спину розподіляйте 20% ваги на голову та 80% на руки. Прес залучається до роботи більшою мірою, ніж спина. Це найбезпечніший метод тренування для новачків. Бажано протриматися у цій позі приблизно 30 секунд.
  3. Рівномірний розподіл між руками та головою може спричинити травми голови та шиї. Через те, що вага тіла може йти за голову, дуже складно втримати правильну позу стійки. Такий варіант найкраще не практикувати через високий ризик травмування.

Одна з найпоширеніших помилок — неправильна точка опори: разом маківки все навантаження розподіляється на область чола. Обов'язково навчитеся правильно відбудовувати позу та положення голови.

Виконувати стійку потрібно до прийому їжі або натще. Тіло радять розігрівати комплексом Сурья Намаскар.

Покрокове виконання стійки на голові

  1. Переплетіть пальці на маківці, лікті розведіть убік.
  2. Нахиліться вперед і опустіть голову та передпліччя на підлогу в тому ж положенні. Шия витягнута, плечі тягнуться вгору до тазу.
  3. Випряміть ноги в колінах, упріться пальцями ніг у підлогу і підходьте якомога ближче до рук і голови, щоб куприк і таз опинилися над маківкою.
  4. Хребет витягнутий. Коли підійдете максимально близько і відчуєте, що вага тіла на передпліччя відірвіть ногу від підлоги, підтягніть зігнуту ногу до грудей. Не робіть різкий запах, інакше тіло може за інерцією відвести назад і вага тіла розподілиться неправильно. Коліно ноги, яка брала участь у відштовхуванні, притиснути до грудей і потихеньку випрямити без втрати балансу.
  5. Не поспішайте випрямляти обидві ноги, доки відчуєте впевненість у положенні.
  6. Потихеньку виводьте ноги вгору, доки голова, таз і ноги не утворюють рівну лінію. Слідкуйте, щоб не було прогину в попереку, для цього підверніть куприк вперед.

Позу слід утримувати мінімум півхвилини. Різко виходити з пози не можна. Виходьте так само поступово, як і при відбудові пози.

Як правильно вийти зі стійки на голові

Виходити рекомендується у зворотній послідовності, починаючи з ніг. При цьому опускатися спочатку одну, а потім другу ногу.

Деякі фахівці рекомендують виходити зі стійки за допомогою класичного перекиду. Але виконувати таку вправу потрібно при досягненні відповідного рівня йоги.

Запобіжні заходи

Стояти на голові, навіть за кілька секунд, можна не всім. До виконання цієї стійки є протипоказання:

  • ішемічна хвороба серця;
  • захворювання очей – кон'юнктивіт, катаракта, глаукома;
  • тромбоз;
  • атеросклероз;
  • отит;
  • схильність до кровотечі з носа;
  • остеохондроз, зміщення хребців, міжхребцева грижа.

Людям, які мають проблеми із хребтом, тренуватися не можна. При виконанні вправи необхідно дотримуватися запобіжних заходів. Без належної фізичної підготовки ставати на голову заборонено: через нетренованість можна пошкодити шийні хребці або навіть зламати хребет. Не потрібно напружувати шию при мігрені, сильній втомі.

Виконуйте стійку на голові, тільки в тому випадку, якщо у вас немає очевидних протипоказань і ви добре почуваєтеся

Підготовка

При підготовці до стійки на голові радять виконати кілька базових асан із йоги, щоб розім'яти та зміцнити шийні м'язи, руки, передпліччя та спину.

Адхо Мукха Шванасана – собака мордою вниз

Витягнути спину прямо, не відриваючи від підлоги ніг та рук. Між втягнутим животом і стегнами повинен вийти кут 60 °, п'яти потрібно щільно притиснути до підлоги. Позиція має виглядати як буква «Л». У такому положенні потрібно затриматися на деякий час. Дихати спокійно. У цей час можна оцінити правильність становища:

  1. Руки та спина знаходяться на одній лінії, передпліччя прагнуть усередину, а плечі — назовні.
  2. Пальці широко розставити, рівномірно розподілити вагу на подушечках.
  3. Голова знаходиться між плечами, продовжує лінію спини та рук, шия розслаблена.
  4. Хвилина прагне вгору, постарайтеся випрямити і подовжити м'язи спини.
  5. Стопи в ідеалі мають бути щільно притиснуті до підлоги.

стійка на голові

Сету Бандха Сарвангасана – поза мосту

Також радять освоїти вправу «місток». Він сприяє розвитку гнучкості, зміцненню мускулатури плечової зони, рук та спини. Спочатку можна ставати зі становища лежачи, відштовхуючись від статі, а надалі слід перейти виконання з позиції стоячи.

  1. Легти на підлогу, ноги зігнути в колінах, ступні поставити якомога ближче до сідниць. Стопи розташовані паралельно один до одного, пальці ніг спрямовані вперед. Руки лежать уздовж тіла долонями вниз.
  2. На видиху втягнути куприк і виштовхнути таз нагору. Стегна і коліна повинні бути паралельно один одному.
  3. Вся передня поверхня стегон має бути витягнута. Піднімати таз, поки стегна не стануть паралельними підлозі.
  4. Спираючись на плечі, завести руки під сідниці, зчепити в замок і витягнути їх до стоп. Шия не повинна бути напружена, вага має розподілятися на плечі. Розширити лопатки та підняти простір між ними.
  5. Перебувати у такій позі близько 1 хвилини.

стійка на голові

Шавасана – поза трупа

Під час пози можна нетривалий час спати. При виході потрібно простягнути руки, не поспішаючи перевести їх під потилицю, схрестити фаланги. П'яти розтягнути вперед. Потім потрібно потягнутися ліворуч і праворуч, повільно сісти.

  1. Лягти на підлогу, заплющити очі, руки розташувати вільно, плечі розслабити, долоні повинні дивитися вгору.
  2. Розслабити ноги, дозволити стопам лягти убік.
  3. Повністю розслабитися та виконати 20 дихальних циклів, відчуваючи, як розширюється тіло.
  4. Після виконання вправи зробити видих і лягти праворуч, притиснувши коліна до грудей.
  5. Розплющити очі і повільно підвестися, допомагаючи собі руками.

Перед тим як стати на голову, слід зміцнити м'язи рук за допомогою віджимань та підтягувань. Корисна вправа "планка". Для цього руки знаходяться на ширині плечей, кисті прямують уперед. Наголос додається на долоні, руки витягнуті. Тіло утворює рівну лінію, спина також рівна. Поперек не повинна прогинатися.

Помилки під час виконання стійки

Початківцям важливо з перших спроб навчитися правильно входити до стійки на голові, щоб тіло звикло до вірних відчуттів. Звикнувши до правильного входження, вам не доведеться переучувати своє тіло у разі неправильної техніки.

Більшість же новачків припускаються помилок, через які не вдається прийняти потрібну позу:

  • Якщо при виконанні вправи м'язи ніг та спини повністю розслабити, ви не зможете утримати тіло рівно та можете отримати травму. Тому важливо постійно контролювати рух тіла.
  • Недотримання прямого положення хребта та сідниць. Вони мають утворювати пряму лінію, без прогинів. Якщо не дотримуватися правила, то висока ймовірність падіння та травмування.

Рекомендації від професіоналів

Асана повинна виконуватися повільно, спокійно та розмірено. Різкі рухи повністю виключаються. На думку фахівців, важливо дотримуватись кількох правил:

  1. Встати навколішки, опустити передпліччя перед собою. Пальці рук сплести. Маківку голови опустити в ці сплетені пальці.
  2. Поставити стопи на пальці, стати в позу дельфіна.
  3. Зігнути ліву ногу, витягнути праву, піднявши її одним махом нагору.
  4. Повільно підняти ліву ногу.

Виконання 3 кроку пов'язане з деякими труднощами: не завжди виходить з першого разу. Рекомендується робити нерізкі рухи, що підстрибують (спочатку людина може повторювати їх навіть до 20 разів). Вагу не можна переносити на голову, щоб уникнути травм. Виявити центр тяжіння буває непросто – зробивши це, потрібно напружити м'язи преса і за допомогою їх піднімати ноги.

Не рекомендується вперше освоювати техніку асани самостійно вдома. Тренуватися краще з інструктором або хоча б людиною, яка може вам підказати та має досвід у йозі.

Положення голови у стійці

На все тренування йде приблизно півгодини. Але для самої стійки спочатку досить 30-60 секунд. Більш тривале перебування у цій позі можна тим, хто тривалий період займається практикою йоги.

Виконуючи асану, потрібно зосередити вагу тіла на голові. При цьому хребет має залишатися прямим. Баланс зберігати з упором на тему та центри склепіння ступнів.

Варіації Ширшасани

У підготовчий період можна робити позу Сарвангасану — стійку на плечах чи берізку, як навчали у дитинстві на фізкультурі.

У Сарвангасані вага тіла та навантаження має бути на ліктях та плечах, і лише трохи на голову.Ваша шия залишиться цілою і неушкодженою, якщо ви суворо дотримуватиметеся двох правил під час виконання Сарвангасани — не крутити головою і входити в позу гранично акуратно. Кілька складених пледів для опори під плечі допоможе зберегти природний шийний вигин і уникнути розтягування м'язів шиї.

  1. Розташуйте плечі на пледі, голову на підлозі;
  2. Переконайтеся в наявності простору між вигином шиї та підлогою, зробіть вдих і підніміть ноги разом із попереком вгору за допомогою преса, щоб вони утворили пряму лінію зі спиною.
  3. Допомагайте руками підтримувати спину та вертикальне положення.

стійка на голові

Початківцям можна залишатися в позі 10-30 секунд, поступово збільшуючи час. Уважно прислухайтеся до всіх відчуттів, якщо з'явився найменший дискомфорт, подальше виконання пози треба припинити.

Існує 2 варіанти асани:

  • Саламба — стійка на руках та голові, про яку ми говорили у цій статті;
  • Ніраламба – Стійка без допомоги рук. Вимагає набагато більше часу та фізичної підготовки. Асану виконують тільки коли досягли досконалості у стійці на голові за допомогою рук та передпліч і впевнено тримаються догори ногами.

Ознаки освоєння асани

На початковому етапі освоєння асани відчувається невелика напруга. Поступово тіло звикає до навантаження в перевернутому положенні, і ви відчуєте полегшення. Ви можете привітати себе з освоєнням ширшасани, коли вхід у позу стане впевненим і ви зможете надовго утримувати положення і легко виходити зі стійки.

Протипоказання для Ширшасани

Під час стійки кров приливає до голови, тому людям, які страждають на порушення нервової системи, краще не приступати до виконання асан.

Інші протипоказання щодо практики Ширшасани:

  • серцеві та судинні патології;
  • період реабілітації після інфаркту чи інсульту;
  • застуди, що супроводжуються підвищеною температурою тіла.

Стояти на голові заборонено під час вагітності чи менструації.

При здійсненні стійки збільшується тиск крові. У зв'язку з цим слід бути обережними людям, які страждають на підвищений тиск. У них деякий час виникає почуття оглушення. Після повернення у природне положення тіла відчуття поступово минає.

Пам'ятка

  1. Щоденна практика стійки на голові протягом хоча б 3-5 хвилин діє оздоровлює організм на кількох рівнях
  2. Вправа несе користь хребту та всьому організму в цілому. Спочатку тіло відчуває стрес від неприродного перевернутого становища, але це стан корисно, т.к. активізує обмінні процеси у організмі.
  3. Фахівці з йоги зазначають, що асана перерозподіляє потоки внутрішньої енергії. У людини розкриваються чакри, і організм починає працювати гармонійно
  4. Асана повинна виконуватися правильно і відповідно до рекомендацій лікаря чи інструктора, щоб уникнути травм та падінь.
  5. Виконуйте стійку на голові, тільки в тому випадку, якщо у вас немає очевидних протипоказань і ви добре почуваєтеся

Для впевненої стійки на голові потрібна елементарна фізична підготовка. Ми зібрали для вас підбірку тренувальних комплексів, які допоможуть підтримувати все тіло в тонусі. Вкажіть свій email та натисніть кнопку скачати ↓

  • Підійдуть для будь-якого рівня підготовки
  • 5-хвилинні інтенсивні вправи та повноцінні тренування
  • Спеціальні мережі при варикозі, на розтяжку та проблемні місця