Як розпізнати дієприкметник від дієслова: докладний посібник

У російській мові дієприкметники та дієслова дуже схожі між собою. Дуже часто вони мають однакову форму і тому можуть викликати плутанину за їхнього розрізнення. У цій статті ми розповімо, як відрізнити дієприкметник від дієслова.

Насамперед, необхідно зрозуміти різницю між функціями дієприкметника та дієслова. Дієслово – це частина мови, яка позначає дію або стан, що відбувається або існує у певний момент часу. Приклади дієслів: йти, казати, писати. Причастя ж – це форма дієслова, яка одночасно може мати ознаки прикметника або прислівника. Воно може описувати стан чи ознаку предмета чи особи. Приклади дієприкметників: той, хто йде, говорить, написаний.

Однією з ключових відмінностей дієприкметників від дієслів є спосіб їх використання у реченнях. Дієслова зазвичай є головними членами речень і можуть мати допоміжні слова, такі як "я", "ти", "він" і т.д. Приклад речення з дієсловом: Я йду до школи. У той самий час причастя вживаються як визначень чи обставин і часто змінюються підлягають чи присудкам пропозиції. Приклад пропозиції з дієприкметником: Йдучи до школи, я побачив свого друга.

Як відрізнити дієприкметник від дієслова
ОзнакиДієприкметникДієслово
Вигляд словаПричастя є однією з форм дієсловаДієслово є самостійною формою слова
Функція у реченніМоже виконувати функції визначення, обставини або присудкаВиконує функцію присудка
Спосіб освітиВиготовляється шляхом додавання до кореня суфікса -щ-, -вш-, -ющ- або закінчення -ий, -ая, -ое, -еУтворюється шляхом зміни основи слова
Відмінок і числоМає форми для всіх відмінків та чиселМає форму тільки для інфінітиву, особи та числа
Час та спосібНе має форм часу та способуМає форми для сьогодення, минулого і майбутнього часу, а також для наказового способу

Як визначити причастя це чи дієслово?

Причастя-самостійна частина мови, яка позначає ознаку предмета по дії. Має в собі ознаки дієслова, тому що відповідає в деяких випадках на запитання: "що робить?", "що зробив?". Приклад, причастя "купив", походить від дієслова-"купив". У такий спосіб можна відрізнити причастя від прикметника.

Як визначити від якого дієслова утворено причастя?

Справжні дієприкметники теперішнього часу Утворені від дієслів недосконалого виду, перехідних і неперехідних за допомогою суфіксів -ущ-(-ющ-), і -ащ-(-ящ-). -ущ- (-ющ-) пишеться, якщо причастя утворено від дієслова I відмінювання. -ащ- (-ящ-) пишеться, якщо причастя утворено від дієслова II відмінювання.

Як визначити приклади причастя?

Дієприкметник – самостійна частина мови або особлива форма дієслова, яка позначає ознаку предмета за дією та відповідає на запитання прикметника. Приклади дієприкметників: мама, що купує цукерки, складений татом план, що поспішає в магазин дідусь.